Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

:oznam: Začína sa pripravovať Zasadanie Senátu ST. Hlasovanie o dátume a predbežnú agendu nájdu Senátori v príslušnej téme. :saruman: :galadriel: :gandalf:

Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16   Go Down

Author Topic: Kedy a kde?  (Read 72672 times)

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Kedy a kde?
« Reply #159 on: July 14, 2009, 05:44:14 pm »

Aaaa ja si kedykolvek zopakujem tengwar kurz ;) myslim, ze materialy stale niekde najdem. (minimalne vytlacene) a to sa moze zriesit aj bez ohladu na elfstinu aj sa to moze propagovat cez FB. takze ano, oficialne som ochotna :)
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

nikes

  • Posts: 34
Re: Kedy a kde?
« Reply #158 on: July 14, 2009, 05:09:31 pm »

Hadam tu bude nejaky dobrovolnik ?:)

Co sa bude ucit -> sice neviem, ako presne sa to budeme ucit, ale ako som videl tu ucebnicu quenye, tak podla toho, nie? Cize odpoved na otazku - co a ako sa bude ucit by som bral: Quenyu, podla ucebnice, ktora tu bola postnut Ramgadou a poprip. Tengwar.
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Kedy a kde?
« Reply #157 on: July 14, 2009, 03:09:49 pm »

nechcem ťa brzdiť v rozlete, ale bolo by treba najprv dohodnúť čo sa bude učiť, ako, kedy, a ideálne aj kto (bude tomu veliť...) ;-)
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

morgoth

  • The Moderator
  • **
  • Posts: 1 196
    • Angband, home of Morgoth
Re: Kedy a kde?
« Reply #156 on: July 14, 2009, 03:06:18 pm »

Count me in! //Aj ked si zase nic nepamatam :D
Co sa tyka casu tak sa prisposobim vacsine.

A mozno som OT, ale neskusime to spropagovat na nejakych dalsich forach/facebooku? Mozno sa prida niekto dalsi...
Logged

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Kedy a kde?
« Reply #155 on: July 14, 2009, 12:50:32 pm »

Ja som zatial (cez prazky) za stredu. Len tuto stredu nemozem.
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

nikes

  • Posts: 34
Re: Kedy a kde?
« Reply #154 on: July 14, 2009, 12:35:58 pm »

Tak v ktory den vam to vyhovuje? Mne v pondelok / stredu / piatok, ale radsej pondelok / stredu (piatky chodim domov).
Robim cca do 17:30, takze potom mam vzdy cas...
Logged

Aryanna

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 308
Re: Kedy a kde?
« Reply #153 on: July 13, 2009, 09:08:04 pm »

no, skusit sa kazdopadne da :)
Logged
mnau!

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Kedy a kde?
« Reply #152 on: July 13, 2009, 03:37:41 pm »

Myslim, ze sme si dali dostatocnu pauzu na to,aby sme to znova skusili ;)

Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Kedy a kde?
« Reply #151 on: July 11, 2009, 10:24:24 pm »

vidim, že Ramgad podala pomerne vyerpavajuce a podrobne info.

Co sa mna tyka, rad by som sa k tomu vratil, len neviem ako mi vyda robota, ked nastupim... a ci sa najde niekto dostatocne zapaleny na to, aby ma potiahol, ked zrovna nebudem mat "naladu".
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

nikes

  • Posts: 34
Re: Kedy a kde?
« Reply #150 on: July 09, 2009, 03:51:29 pm »

K tej výslovnosti, v Návrate kráľa sa JRRT k tomu dosť rozpísal, takže základ je tam v Dodatkoch. Väčšina sa naozaj pre nás číta foneticky. O intonácii moc nevieme, ale napríklad takto JRRT čítal Namárie http://www.youtube.com/watch?v=6de_SbVUVfA - lenže to je báseň a má iný prednes

Dokonca na tomto fore si prave ty poslala odkaz na stranku angrenost.cz, kde som nasiel podrobnejsi popis, ako sa to vsetko cita... konkretne tu:
http://www.angrenost.cz/endor/clanek.php?akce=clanek&id=10

Takze zahada s citanim elfstiny uz neni :)

...este raz, dakujem za info!
« Last Edit: July 09, 2009, 04:35:46 pm by nikes »
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Kedy a kde?
« Reply #149 on: July 09, 2009, 03:06:50 pm »

Či to fungovalo ti neviem povedať. Robili sme to, lebo nás to bavilo a určite sme sa niečo naučili. Ibaže pri týchto jazykoch človek nemôže čakať, že sa naučí plynule konverzovať. To proste nejde, pretože "true Tolkien" slovná zásoba nie je na takej úrovni, aby sa dalo Quenyou bežne rozprávať. Gramatiku má prepracovanú dostatočne, ale ani tak v mnohom nestačí. Je však možné ju používať trebárs na larpoch alebo písať nejaké texty (básne atď.)

K tej výslovnosti, v Návrate kráľa sa JRRT k tomu dosť rozpísal, takže základ je tam v Dodatkoch. Väčšina sa naozaj pre nás číta foneticky. O intonácii moc nevieme, ale napríklad takto JRRT čítal Namárie http://www.youtube.com/watch?v=6de_SbVUVfA - lenže to je báseň a má iný prednes
Logged

nikes

  • Posts: 34
Re: Kedy a kde?
« Reply #148 on: July 09, 2009, 02:00:16 pm »

Diky za odpoved!

Tak ja a moj brat mame zaujem sa ucit quenyu... (mozte s nami ratat) ak teda ten vas sposob ucenia naozaj fungoval a aj ste sa nieco naucili.

Ale este jedna otazka...:
Nikdy som nechapal, ako to ti, co sa ucili quenyu, mohli vediet, ako sa ma ten text spravne citat - kde sa ma dat intonacia, co znamena, ked maju oni v texte dlzne alebo prehlasoviacie interpunkc. znamienka a pod....

Ked ste sa to ucili, tak ste mali aj nejake ine materialy, podla ktory ste si nastudovali, ako sa vsetko cita? Alebo ste tie text citali foneticky? (okrem tych interpunkc. znamienok)?... toto som nikdy nechapal, pretoze vzdy ked som pozeral aj nejake navody na quenyu, tak su popisane tengwar znaky a slovicka vsetko mozne, len neviem, ako sa to ma citat.. thanks!
« Last Edit: October 09, 2009, 12:23:44 am by Ramgad »
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Kedy a kde?
« Reply #147 on: July 09, 2009, 01:27:51 pm »

Ahoj, už to nie je aktuálne, elfština nám zakapala, z rôznych dôvodov (nedostatok času, nemožnosť nájsť vyhovujúci termín, ľudia z toho vyrástli a pod.).

Inak fungovalo to tak, že sme sa stretli a spolu sme preberali rôzne problémy čo sa hlavne gramatiky týkalo. Nebolo to prísne vyučovanie, ale skôr debata a zábava. Používali sme k tomu túto učebnicu http://elfstina.tolkien.sk/?page=preklad, ktorú sme sa snažili preložiť, bohužiaľ aj to nám nejak zakapalo. Cca mesiac si už hovorím, že zrevidujem staré lekcie a začnem prekladať nové, ale stále sa k tomu neviem dokopať.

Asi som moc nepomohla, ale skús tu sledovať diskusie, možno sa chytia ďalší "znudení elfštinári" a niečo zase oživíme. Zrovna teraz je však väčšina asi tak do nedele rozlezená kade tade :)
Logged

nikes

  • Posts: 34
Re: Kedy a kde?
« Reply #146 on: July 09, 2009, 09:52:06 am »

Eruantalon napisal:

Kedy: Kazdy piatok o 18:00.

Zdravim,

dostal som sa sem s pomocou googlovania, ked som hladal nejake kurzy / treningy na elfstinu na slovensku. Vidim, ze sa / ste sa stretavali kazdy piatok 18:00. Chcem sa spytat, ci je to este aktualne a ci sa stale stretavate piatky o 18:00 ? (pretoze som videl nizsie pisania, ze boli navrhy na skorsie stretavky, je tu 11 stran, takze sa mi to nechce vsetko citat.)

Mimochodom - mal by som zaujem sa ucit quenyu, no uvital by som iny den :( - asi do 17:30 kazdy den robim a piatky chodim po praci domov (v BA len prebyvam kvoli praci), takze hocijaky iny den, len nie piatok mozem.

Ocakavam vasu odpoved, diky.

my regards,
nks
« Last Edit: October 09, 2009, 12:23:21 am by Ramgad »
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Kedy a kde?
« Reply #145 on: December 19, 2008, 09:11:18 am »

aby bolo jasne. to samostudium plati uz od dnes. (mam toho dost na plane)
« Last Edit: October 09, 2009, 12:31:42 am by Ramgad »
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.
Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16   Go Up
 

Page created in 0.081 seconds with 23 queries.