Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

:oznam: Začína sa pripravovať Zasadanie Senátu ST. Hlasovanie o dátume a predbežnú agendu nájdu Senátori v príslušnej téme. :saruman: :galadriel: :gandalf:

Pages: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Go Down

Author Topic: JRRT: Húrinove deti  (Read 61826 times)

Depres

  • 7/6
  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 856
  • Servant of Sauron.
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #35 on: April 19, 2007, 06:17:01 am »

Ja by som sa teda vyjadrila. Netreba dodávať knihu, je to presne to isté, čo je napísané v Nedokončených príbehoch. Takže stačí si prečítať tú časť o Húrinových deťoch a spísať recenziu na ňu a nejak okomentovať (+ kladnými superlatívmi obálku nového vydania).

Nen> čo sa týka prekladu, ako chceš robiť recenziu na preklad, keď nemáš originál? Bez porovnávania sa to nedá.

ako vieš že je to presne to isté, ty už si to čítala? Alebo ťa niečo osvietilo  :o

A prečo by sa nedala robiť recenzia na preklad bez prečítania originálu? Silne pochybujem že recenzenti si vždy najprv prečítajú originál a až potom preklad.
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #34 on: April 18, 2007, 11:45:49 pm »

Ja by som sa teda vyjadrila. Netreba dodávať knihu, je to presne to isté, čo je napísané v Nedokončených príbehoch. Takže stačí si prečítať tú časť o Húrinových deťoch a spísať recenziu na ňu a nejak okomentovať (+ kladnými superlatívmi obálku nového vydania).

Nen> čo sa týka prekladu, ako chceš robiť recenziu na preklad, keď nemáš originál? Bez porovnávania sa to nedá.

All> recenzia ako žáner je niečím charakteristická? Učili sme sa o jej základných znakoch na gympli, ale už si to nepamätám a poznámky mám "niekde" (uložené). Zatiaľ som písala len anotáciu. Takže asi ja nič, prvorecenzia o takom diele rovno do Fanty sa mi nedzá ako dobrý začiatok, ale keby ma niekto prehováral :tongue: ... ale Nen, môžem ti potom ohodnotiť tú tvoju, na čítanie a hodnotenie recenzií som odborník :biggrin:
Logged

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #33 on: April 18, 2007, 05:15:10 pm »

Hehe, ja si ju tiez planujem zajtra ist kupit. Len neviem dokedy by som jus tihol precitat.
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #32 on: April 18, 2007, 04:20:33 pm »

daj sem tu knihu... nenecham si ujst prilezistost poskakat si po korinkovi...
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Crankia

  • The Administrator
  • *****
  • Posts: 3 399
  • Clen ST
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #31 on: April 18, 2007, 03:59:22 pm »

lidicky, potrebujem jedneho dobrovolnika
mamm ore neho tuto ulohu:
musi si precitata Slovensku verziu hurinovyvh deti. moze si precitat aj osatne. a napisat do 28.4 obsiahlo RECENZIU (priblizne na jednu normostranu)
recenzia skonci vo fantazii
slovensku verziu vam spolu s ganjikom dodame.
len sa niekto prihlaste.
ked sa niekto neprihlasi do 22.4 tak to spravim ja, aale to by som nerada
Logged

Bojkotovať Facebook je ako bojkotovať dennú tlač. Nepotrebujete ju k životu, ale potom sa nesťažujte na nedostatok informácií.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #30 on: April 15, 2007, 09:27:00 pm »

Zase sme v zle téme... omg keď to sa nedá vysledovať, akým smerom sa bude téma uberať a písať do tej správnej :-|
Logged

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #29 on: April 15, 2007, 07:52:13 pm »

to s tym povedal ma co do seba :)

hm, ad skiriti, ale to podla mna dava zmysel. totiz (z hlavy, bez kontroly s knihou) anglicke orcs je v elfstine nieco ako orch - velmi podobne - alebo tak, a je celkom logicke, ze skreti budu v tej podobnej verzii skirti
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #28 on: April 15, 2007, 06:42:10 pm »

Mne sa nezdá, Pošustovej preklad miestami nie je verný (napríklad elfských orkov preložila ako skirti alebo niečo také a tiež som ešte pár miest postrhla, ktoré mohli byť lepšie) a takisto niekedy je ten preklad aj moc suchý a jednotvárny. Napríklad stále používa "povedal" a OK viac pracuje so synonymami
Logged

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #27 on: April 15, 2007, 06:33:56 pm »

Alebo je pekny a verny a la preklad pani Posustovej ;)
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Isilote Azrael

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 73
  • Brokilon
    • Isilote
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #26 on: April 14, 2007, 08:30:36 pm »

Uz iba pár dní a budú tu Húrinove deti.  :D
Ale osobne dám prednosť anglickej verzii, lebo sklamania typu Otakar ma už omrzeli...  :balrog: Originálu sa nevyrovná žiaden preklad. Ako sa hovorí, preklad je buď pekný alebo verný, ale nikdy nie oboje naraz...
Logged
Fluffyyyyy

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #25 on: April 11, 2007, 11:55:53 pm »

Ram: jedna vec je zabrdnut do niecohoprelozeneho, druha je to prelozit od nuly... kebyze nezacnes, nedokoncim to....
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #24 on: April 11, 2007, 11:37:02 pm »

Uf to je fakt dobrá práca. Som nemyslela, že sa do toho až tak zabrdneš :shock: Keby som to vedela, nechám ťa to preložiť celé a ja sa neobťažujem...

Na moje ospravedlnenie musím dodať, že to fakt bol môj prvý preklad z AJ (od elfštiny) a navyše som ovplyvnená latinčinou, kde nám latinárka tlčie do hlavy, že všetko treba presne preložiť, kde je minulý čas, treba minulý čas a nedodávať iné. A potom vznikajú špatne znejúce vety v modernej slovenčine.
Hej, teraz ten článok vyzerá lepšie, len... idem spať...
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #23 on: April 11, 2007, 09:17:50 pm »

Ram: pozrel som sa na ten preklad tvojho textu. Jednu červenú vec som preložil. Druhú neviem (teda... mám pocit, že ich zaujíma niečo ako či vyjdú knihy v jednotnom termíne na celom svete... ale bez doplňujúcich informácií by som na to nevsadil)

Celé som to necha v tvojom pôvodnom príspevku, len som to poeditoval podľa svojho najlepšieho vedomia...

inak som ti tem porobil pár úprav (tvoje veci som len vyškrtal, moje sú pridané zelenou). Takže ak s nimi nesúhlasíš, nieje problém (po tom ako sa vysomáriš z toho kódu na ktorý sa ten príspevok pomaly mení...) vrátiť sa k tvojej pôvodnej verzii.

Tie dve nové čerené veci sú výrazy, ktoré by bolo len kúsok obrúsiť, lebo sú "len" pomerne presné, ale nič nepšie ma nenapadlo.
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #22 on: April 10, 2007, 11:57:13 pm »

Áááááááánoooooo.... 1. júna by pekne malo vyjsť, v preklade Stanislavy Pošustovej-Menšíkovej v nakladateľstve Argo.

Btw. tuším sa nám blíži slovenské vydanie, takže kto má nervy (a peniaze) si to kúpiť a požičať mi? Ja nemám bohužiaľ ani jedno ani druhé ::)


Hmm a že je voľajaká súťaž, tak sa môžte činiť, kto chcete. Ja som na to príliš lenivá, ja chcem knihu na striebornom podnose bez pohnutia prstov :tongue:
http://www.panprstenov.com/sutaz-hurinove-deti/
« Last Edit: April 11, 2007, 12:03:40 am by Ramgad »
Logged

Depres

  • 7/6
  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 856
  • Servant of Sauron.
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #21 on: April 10, 2007, 11:49:41 pm »

fu, a v cestine to vyjde?
Logged
Pages: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Go Up
 

Page created in 0.142 seconds with 23 queries.