Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

:oznam: Začína sa pripravovať Zasadanie Senátu ST. Hlasovanie o dátume a predbežnú agendu nájdu Senátori v príslušnej téme. :saruman: :galadriel: :gandalf:

Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Down

Author Topic: Staroveke Grecko  (Read 37722 times)

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Staroveke Grecko
« Reply #34 on: May 13, 2008, 09:03:21 am »

Ja som to vycitala z niektoreho zamarovskeho, Grecky zazrak I believe. Teraz to ale neviem najst.... neskor.
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #33 on: May 13, 2008, 08:45:10 am »

Loth.: dovolim si ti oponovat. V Illiade este Achilleus nebol nezranitelny. Homer ten mytus este nepoznal. Dokonca to aj napisal do Illiady...

Quote
„Aj on má kožu, čo možno ju ostrým poraniť bronzom.“ (Illias, XXI. spev, verš 568)
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #32 on: May 11, 2008, 01:52:12 pm »

Hej bolo to nieco s ohnom a ambroziou myslim. To s tou riekou Styx zacal niekto riesit asi v prvom storoci. Celkom sa mi to pacilo v tej Piesni o Troji (dobry roman na motivy Iliady, ale bez bohov). Tam to bolo, tak, ze pri porode ho vytiahli za patu a trochu mu ju pomackali. Odvtedy sa mu obcas stavalo, ze mu obcas zlyhala - znecitlivela a jednoducho  sa potkol. A jeho nezranitelnost vysvetlila brnenim, legendarneho kretskeho krala Mina.

Este sa mi velmi pacil Aias (Myslim velkeho, lebo boli dvaja). Chudak mal taku nevdacnu ulohu. Hrdina, ktory bol po cely cas v tieni Achylla. A ked po jeho smrti mohol ukazat co v nom je, tak mu preplo a povrazdil ovce urcene na obetu bohov, a ked si uvedomil co spravil, radsej si zalahol na svoj mec(na hrot samozrejme).
« Last Edit: May 11, 2008, 02:06:17 pm by Boromir »
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Staroveke Grecko
« Reply #31 on: May 11, 2008, 10:07:35 am »

V Iliade to s Achillom bolo tak, ze ho chranil ohen... bozsky ohen? nieco s nektarom? ... ako to bolo... no nic. Nepametam sa, ale nezranitelny bol, len to nebolo kvoli tomu Styxu. Pozriem to.
Pripadne ina verzia - na zranenie vo pety zomrel preto, lebo sip mal spatne haciky a ako si ho Achilles vytrhol, pretrnal mu slachy a zily, cize vykrvacal.

Err no a Achilles nebojoval nejake tri tyzdne. To tam toho.. Ale suhlas ze Patroklov cin sposobil zasadny zvrat
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #30 on: May 10, 2008, 11:24:04 am »

no to je jasne...

hektor bol totiz na ovela vyssej osobnostnej a ludskej urovni ako jeho hlavny protivnik. A bol jednym z tych, ktori vojnu nechceli.

Naproti tomu achilleus mal to stastie, ze mal stastie :) v Illiade este nie je spomenuty mytus o jeho nezranitelnosti (s vynimkou tej pate), to bolo dodatkom neskorsich autorov, ale zasa je tam vykresleny skor ako negativny hrdina (vid to tahanie hektorovej mrtvoly okolo hradieb - hanobenie mrtvoly bolo sice v tom case beznou praxou vitazov, ale toto uz bolo "přespriliš" ako vravia cesi...)
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #29 on: May 10, 2008, 11:13:26 am »

Myslim, ze Piesen o Troji, alebo tak nejak sa volala ta kniha. V nej to bolo napisane tak - ze Hektor bol ten dokonaly hrdina. Pamatam si, ze ked som ako maly prvykrat cital Iliadu, tak som mu velmi fandil a nakoniec bol velmi smutny z toho, ze ho Achilles porazil. A vobec bol mi mi ovela sympatickejsi ako Achilles.
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #28 on: May 10, 2008, 09:49:12 am »

Achilleus nebol najziarivejsi hrdina Illiady. Greci ho vsak brali ako idealneho hrdinu, ktory oplyval cnostami. Bol odvazny, bil sa jak sialeny etc. Odyssea brali tiez ako ideal, ale v obchodovani (nie nadarmo sa hovorilo, ze kde sa usadi jeden grecky obchodnik, tam skrachuju piati zidovski).

Hektor bol zasa hlavny hrdina trojanov a aj sami greci uznavali, ze to bol ten najlepsi hrdina, akeho kedy videli, ci o nom citali. Mal vsetky dobre (z pohladu grekov) vlastnosti, akurat sa nevladal ubranit achilleovi, no smola.

Patroklov utok sucasni vojenski analytici definuju ako psychologicky uspesny tah, aj ked sa nevydaril. Jednak v prvom napore zatlacil trojanov a jednak svojou smrtou prinutil achilla, aby zacal bojovat, co nerobil od zaciatku illiady (myslim, ze zacal v nejakom 20-21 speve z 23 :) )
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Staroveke Grecko
« Reply #27 on: May 09, 2008, 06:37:29 pm »

Pozor, ja si nemyslim ze ani z povodnej Iliady vysiel Achilleus ako ten najziarivejsi hrdina a ideal. Naopak Odysseus je tam vyzdvihnuty vyssie... a samozrejme je mi sympatickejsi  :)
Ale co druha strana, a Hector? Ako jeden z mala tiez nebol hajzel, proste len branil mesto a snazil sa dat doporiadku, co brasko posral...

Achilles mal Patrokla praveze velmi rad, to chalan si nedal povedat a nie len ze vybehol do boja, ale este aj musel ist dalej

A ked sme pri tom, namotali ste ma, chalani. Idem si pozriet rozsirenu Troju, mnam....:) aj ked mam voci tomu filmu veela vyhrad, podivana je to pekna..
Immortality! Take it! It's yours!
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #26 on: May 09, 2008, 02:48:39 pm »

No, keby mi niekto vyvestil, ze ak pojdem do vojny, tak sa vratim o 20 rokov, asi ani ja by som sa tam velmi netrhal. :D No a bez neho a napadu s trojskym konom, by tam boli asi dalsich 10 rokov. Heh a nato aby bol lstivy mu to muselo aj trochu mysliet.  Napriklad ten pekny trik so stitom. Ked nan zoskocil z lode a tym sa nestal prvym kralom, ktory sa dotkol trojskej pevniny.
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #25 on: May 09, 2008, 02:15:06 pm »

ale coby nebol zbabelec, sak sa vyhybal ako len mohol, ked o diomedes presviedcal aby siel do vojny... prinutili ho az ked mu telemacha polozili pred pluh... a ze m to myslelo?? no da sa to tak nazvat... bol sice lstivy ale nebol mudry. Okrem toho idealom antickych grekov nebol odysseus, ale achilles a ten tiez nedopadol bohvieako dobre...
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #24 on: May 09, 2008, 01:58:04 pm »

To hej, len mu tam zomreli vsetci synovia. Mojim oblubenym je prave Odysseus. Nebol zbabelec, len na rozdiel od takeho Achilla mu nebolo jedno, ci sa odtial vrati, alebo nie. A myslelo mu to trosku viac ako ostatnym.
« Last Edit: May 09, 2008, 02:01:01 pm by Boromir »
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #23 on: May 09, 2008, 01:30:42 pm »

akoze najsympatickejsia postava z celej trojskej vojny je mi nestor. bol stary ked do vojny isiel, bol jediny, ktory sa vratil normalne a hned na to nezomrel a bol celkom sympaticky (povahovo)...

Oproti takemu menelaovi, ktory vyvolal najslavnejsiu vojnu staroveku (trojsku) a preco? (Klasicka pricina c. 2 a c. 3: pre peniaze a pre zeny.) alebo zbabelcovi odysseovi mal nestor vyhodu, ze nebol stresteny ako oni a ze ho vsetci respektovali...
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #22 on: May 09, 2008, 01:25:13 pm »

Hej :D, ale to dopadol este dobre. Vacsina kralov, ked sa z Troje vratili domov (teda ak sa vobec vratili), zistili, ze uz vlastne kralmi nie su. A toto zistenie ich stalo bud zivot, alebo vyhnanstvo. No co, zeny uz vtedy boli zloby... :D
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Staroveke Grecko
« Reply #21 on: May 09, 2008, 12:17:20 pm »

no to hej, tie telenovely sa doteraz beru v ich pisanej forme ako ziarivy vrchol celej literatury...

napriklad taka odyssea. Chudak chlapec odysseus sa vybral do vojny. zenu nechal doma. Ona hned dostala zo dve stovky napadnikov, ale husa pitomaaa ich odmietla. Tak sa jej tam obsmietali dalej a vyjedali jej zasoby. Odysseus nam zatial vo svete trochu zdivel a ochutnal slobodu. Na svojej ceste domov ochutnal travu (u lotofagov) po com si myslel ze jeho druhovia su svine (u Kirke), uzival si ako len mohol, coho dokazom je, ze stihol spravit Kirke nemazelske decko. Co na tom ze nebola vydata. A ked sa konecne dostal domov, tak zistil, ze mu zena s napadnikmi presustrovala cely majetok a tak ich vsetkych pobil, na penelopu mu akurat nezvysili sipy do luku, tak to prezila...

no a oni z toho spravili telenovelu o 40.000 versoch...
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Staroveke Grecko
« Reply #20 on: May 09, 2008, 12:09:49 pm »

:D Dobra. Treba uz len povedat, ze kedysi tie telenovely aspon za nieco stali.. :D
Logged
Haluzné nápisy na tričká.
Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Up
 

Page created in 0.075 seconds with 19 queries.