Verejná debata > Mytológia

Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.

(1/3) > >>

Boromir:

--- Quote from: Lothmíril on May 20, 2008, 07:51:39 pm ---Svatoplukovi, tak to v polke zavriem s tym, ze no pekne, nevie byt originalny, a tak vybera pribeh malickej krajiny ktory malokto pozna

--- End quote ---

Tretina Europy... (No mozno som prehnal stvrtina... Rozhodne nie malicka krajina)
Ale inak Jakubisko nam ide tocit film o Svatoplukovi. A musim povedat, ze sa bojim. Svatopluk si pyta historicky velkofilm, ale nie od Jakubiska. Snad to nespotvori. Zaciatok sa udajne ma odohravat pred rokom 3000 nasho letopoctu, ano fakt sa bojim...

Evika:
No neviem ci ich potesi to, ze niekto "vykradol" ich mytologiu a vydava ju pod svojim menom ako novy pribeh ... Podobne ako s tym Svatoplukom ...

ale v podstate je uz asi aj dost tazke vymysliet nieco dobre a originalne ... vsak aj Pratchett len kopiruje zname prvky a dava ich do "veselej" fantasy podoby ...

Lothmíril:
Ano, Tolkien sa inspiroval mnohymi kuskami diel a netajil sa tym, spajal ich originalne, opakoval tie prvky, ktore sa natoricky opakuju v kazdej mytologii...

Ale keby C.S.Lewis (okrem toho ze nevie pisat ani spolovice tak dobre ako JRRT) napisal nieco na osnove pribehu o Svatoplukovi, tak to v polke zavriem s tym, ze no pekne, nevie byt originalny, a tak vybera pribeh malickej krajiny ktory malokto pozna

Napriklad ma dost sklamalo, ze casa a drak, ta cast z hobita ktoru som zboznovala, je z Beowulfa.

Aiwendill:
on toho zobral aj z kalevaly aj z eddy dost vela.

Trufam si povedat taky kacirsky nazor (prosim nekamenujte ma! >:D ), ze JRRT pozberal desiatky mytologickych pribehov a poskladal z nich pribehy nove. Nartsky epos, Kalevala, Starsia aj mladsia Edda, a dalsie. Zo vsetkeho najdeme kusok v jeho dielach. On bol velkym znalcom mytologie. Hlavne europskej, takze sa nie je co divit.


Ale na druhej strane to je aj dobre. Citatela, napr. z finska to uputa a zaujme. Drviva vacsina finov citala kalevalu. Dokonca maju aj den kalevaly ako statny sviatok. Ak si potom taky citatel precita napr. hurinove deti a najde tam skoro rovnaky pribeh ako v svojom narodnom epose, tak je to prenho potesujuce, ze sa aj ine narody nechavaju inspirovat dielami jeho predkov. Je to to iste, ako keby C.S.Lewis postavil svoju Narniu na osnove pribehu o svatoplukovi :)

Lothmíril:
Starsia je vo versoch.

Ja vam popravde neviem, ze ci je to plus, ze Tolkien vzal motiv z Kalevaly.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version