Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Návody na nastavenie fór nájdete v téme Novinky a oznamy > Oznamy administrátora > Fórum FAQ. :batch:

Pages: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12   Go Down

Author Topic: JRRT: Húrinove deti  (Read 62817 times)

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #50 on: April 20, 2007, 10:52:07 am »

kokos sak mna prave skoro vystrelo...
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Depres

  • 7/6
  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 856
  • Servant of Sauron.
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #49 on: April 20, 2007, 10:48:48 am »

som nasraný naozaj, na hnusaka skaredeho  :nazgul:
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #48 on: April 20, 2007, 10:45:34 am »

Teraz neviem, či si nasratý naozaj, alebo je to irónia :-|

Mne ako doteraz Kořínkov prístup nevadil, slovenský preklad žil svojim vlastným životom, my sme si naň ponadávali a tým to skončilo.
Ale on na nás verejne zaútočil a urobil z nás negramotných zatupených debilov.
Logged

Depres

  • 7/6
  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 856
  • Servant of Sauron.
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #47 on: April 20, 2007, 10:41:35 am »

Vyhlasime svatu vojnu Korinkovi, co vy na to.

Bude sa smazit v plamenoch hory osudu !!!
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #46 on: April 20, 2007, 10:35:51 am »

Čítali ste niekto toto?  :balrog:
Je to z 18.4.2007, našla som to na pravda.sk, neviem, či to bolo uverejnené aj v novinách.

Quote
Prekladateľ: Húrinove deti sú košatý príbeh

Otakar Kořínek z angličtiny do slovenčiny preložil najnovší Tolkienov román Húrinove deti, ale aj knihu Hobit a trilógiu Pán prsteňov.

* Prečo váš preklad Pána prsteňov vyvolal polemiku?

Pretože, nazvem ich bigotní tolkienisti, sa nazdávali, že to bude len poslovenčenie českého prekladu, že preberiem všetky mená a názvy, ako ich vytvorila česká prekladateľka Stanislava Pošustová. Preto som ich asi podráždil, lebo pre nich je to posvätná kniha, ktorej sa nemožno ani dotknúť, ale slovenčina je svojbytný jazyk s rozdielnou kultúrou. A z toho treba vychádzať. To už je dosť dávno, ale keď som na internete kedysi sledoval ich pobúrenie, ukázalo sa, že mnohí neovládajú ani pravopis. S takými ľudmi sa ťažko púšťať do literárnej diskusie.

* Aké sú ohlasy na váš preklad dnes?

Vcelku pozitívne. Dokonca som za preklad troch kníh Pána prsteňov v roku 2004 dostal medzinárodnú cenu IBBY, teda Medzinárodnej únie pre detskú knihu pri UNESCO. Ale preložil som aj Hobita a hádam je ešte na trhu aj preklad Viktora Krupu. Kto chce, nech si zoberie dva preklady a trebárs aj originál a nech si ich porovná.

* Čo hovoríte na Húrinove deti ako prvý slovenský čitateľ?

To nie je celkom nové dielo, časť Húrinových detí je v Nedokončených príbehoch Númeronu a Stredozeme aj v Silmarillione, aj s Tolkienovými poznámkami. Jeho syn to dal dokopy a vznikol pekný a košatý príbeh. Román je zaujímavý tým, že je to príbeh odohrávajúci sa tisíce rokov pred udalosťami z Pána prsteňov. Je to prvý príbeh zo Stredozeme.


Ja viem, že nie sme jediní "bigotní tolkienisti" na Slovensku, ale mám pocit, že toto je urážka priamo nás. Aspoň mňa to dosť urazilo. V podstate nás nazval literárne a gramaticky negramotnými.
« Last Edit: April 20, 2007, 10:39:11 am by Ramgad »
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #45 on: April 20, 2007, 09:53:33 am »

kua... isi ma predbehla s tym melkorom... tiezž si nemyslím, že by bol čajový... komu vďačia valar za to, že elfovia sa ich báli keď ich našli pri Cuiviéne? kto spôsobil rozpory medzi elfenzi už vo valinore? Kto čajzol silmarily? ... Sauron bol imho skorej väčšia lama, lebo mu hneď na všetko prišli a preto sa vedelo "aký je zlý"... Melkor konal viac v skrytosti a ani nie tak silou a terorom (tradičné prostriedky "zlých"), ako skôr klamom, ľsťou a tak... (tiež prostriedky "zlých", ale takých... nóbl zlých)
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Isilote Azrael

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 73
  • Brokilon
    • Isilote
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #44 on: April 20, 2007, 09:49:03 am »

Uh, čajíčkový? Zničenie dvoch lámp a dvoch stromov, vytvorenie drakov a orkov a tak... to mi pripadá celkom fajn už... Ako, jeho potenciál bol značne oslabený tým, že zostal uväznený v tele, ale inak sa mi zdal celkom dosť mighty... Až na to, že ho nejaký elfík sedem krát šmikol cez ksichtík... a že ho Lúthien uspala spevom... Ale inak sa mi zdá ešte stále mocnejší nepriateľ ako Sauron. Akorát, že Sauron sa nespoliehal iba na orkov, ale skazil samotných ľudí, čo bolo od neho extrémne inteligentné, lebo ľudia potom kupríkladu zničili Númenor...  :eye:
Ale stále Melkor bol tým, kto "pokazil" Ardu.  ;)

Inak, to vážne nebude v Húrinových deťoch nič, čo sme ešte mikde nečítali? Nebolo by to moc krátke? Myslím, že v Nedokončených toho nebolo veľa a aj keď to spočítam s tým, čo bolo v Silmarillione, stále mi to nevydá na knihu... Takže okrem toho, že to bude napísané roztiahnutejšie, možno tam budú nejaké nové detailíky... Rada by som...
Logged
Fluffyyyyy

Shadow

  • Ujo
  • The Administrator
  • *****
  • Posts: 1 971
  • Inkvizítor
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #43 on: April 20, 2007, 08:56:04 am »

Brachu, ako obycajne k veci :P

Ergo temny... To co si pod tym predstavujes ty, aspon mam taky dojem je taky ten emo temny, aha pozri aky som pozer a true temny lebo mam este aj ponozky cierne AH (samozrejme povedane spravnym priteplenym hlasom).
Pre mna temny znamena zhruba to co povedala Isi, kopec bolesti, mucenia, beznadeje, popripade bezvychodiska, presneho urcenia osudu (a teraz zomries) a tak podobne, prosto to hnusne co sa moze stat.Jo a nemusi tam byt nutne vsetko co som spomenul a moze tam byt aj viac :D
A je mi to luto ale co sa tyka Morgotha tak ma Ramgad pravdu, Melkor je taky cajickovy sa mi vidi, ziadne poriadne masove vyvrazdovacky a tak.... :eye:
Logged
Bringing chaos to Your lives since 1983

Važte si piva, křesťané, až dojde, zlý čas nastane

"Věk nepřináší moudrost, Bene, ale dodává ti rozhled… a nejsmutnější, co můžeš z té výšky vidět, jsou – v dáli za tebou – pokušení, kterým jsi odolal. Já vidím ta svá… ale ani jedno z nich nedosahuje tak kolosálních rozměrů!"

Depres

  • 7/6
  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 856
  • Servant of Sauron.
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #42 on: April 20, 2007, 06:32:42 am »

 :eye: :eye: :eye: tr00 arysk pläkmedl!  :eye: :eye: :eye:
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #41 on: April 20, 2007, 12:25:22 am »

Ja práve Morgotha za temného nepovažujem. Napríklad taký Sauron, to bol číslo. Ten bol správny zloduch. Ale Melkor taký čajíček, síce napáchal veľa zla, ale Valar si za to sčasti mohli sami, keď mu bránili realizovať sa. Morgoth bol trtkoš. Sory Morgi  :pardon:


Takisto ešte stále neviem, čo myslíte pod tým pojmom "temný príbeh". Slovo "temný" mi už pripadá ako synonymum od slova "coolový". Práveže keď som čítala Narn, tak som si všetky reálie predstavovala dosť svetlo. Tuším, že to "temný" možno má byť metaforou a nie doslova myslené, ale aj tak mi tam to slovo nepasuje...
Logged

Isilote Azrael

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 73
  • Brokilon
    • Isilote
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #40 on: April 19, 2007, 10:29:51 pm »

Temný je poľla mňa celkom výstižné. Plný tmy, nebezpečenstva a bolesti. Žiadni vytešení hobitkovia, ale preklitata rodina, ktorú sotva kedy stretne niečo dobré. A miesto Saurona sám najtemnejší Morgoth...  A sem tam nejaké malé svetielko. Neviem sa dočkať... A hlavne Beleg je squelý...  :glum:
Logged
Fluffyyyyy

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #39 on: April 19, 2007, 04:34:27 pm »

Podľa mňa je tragickejší, ale temný? PP neni temný, Beren a Lúthien neni temný, Valaquenta neni temný (príbeh). Nechápem celkom to slovo "temný".

Jo a film, ak na to CHT dá práva, tak minimálne ja budem tŕpnuť. Pretože sa obávam, že PJ sa už k tomu nedostane a obávam sa všetkých súčasných režisérov, že ten príbeh nepochopia a budú sa z neho snažiť vyrobiť niečo extrémne pateticky veľkolepé, až to bude miestami trápne. Takisto sa obávam, že sa v ňom objaví nejaká nahá Angelina Jolie ako Nienor a Belega bude hrať Tom Cruise alebo Brad Pitt.
Ale v kútiku duše dúfam, že raz to natočia a ja zase budem sedieť v kine celá vytešená :galadriel:
« Last Edit: April 19, 2007, 04:38:47 pm by Ramgad »
Logged

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #38 on: April 19, 2007, 03:54:08 pm »

No, nemusi robit rovno recenziu prekladu, ale moze tam nieco spomenut /zdrbat/. A ver mi ze to ide aj bez originalu. Kazdopadne, aj anglicka knizka sa dufam velmi coskoro ocitne v mojich rukach a mozem teda poskytnut.

A ze precitaj si NP...  :o wtf? pribeh poznam naspamet nebudem recenzovat pribeh kt je skoro genialny (ajked miestami len preto ze je pajcovany zo severskej mytologie) ale budem recenzovat aj jeho spracovanie, Chrisovo rozhodnutie vydat ho v takej podobe atd...

ad "movie" - celkom by som to cakala. kedysi sme sa rozpravali, ze sfilmovat Silmarilion by bol cisty nezmysel, ale jednoduche pribehy by sa mozno dali, a uznali sme ze prave Narn je taky... najfilmovejsi. Celkom si to viem predstavit, keby sa toho chytil niekto schopny. :) Chapete, hlavny hrdina, jeho dobrodruzstva, laska, tragicky koniec s drakom...

Quote
Already told in fragmentary form in "The Silmarillion", which appeared in 1977, the new book is darker than "The Hobbit" and "The Lord of the Rings", for which Tolkien is best known.
inac suhlasite s tymto? ze Narn je temnejsi ako PP...
« Last Edit: April 19, 2007, 03:57:38 pm by Lothmíril »
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #37 on: April 19, 2007, 12:05:46 pm »

Ramgad: Nic neocakavane... Treba ale pockat par mesiacov a potom sa uvidi, ci to myslia vazne...
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: JRRT: Húrinove deti
« Reply #36 on: April 19, 2007, 08:39:12 am »

Depres> osvietilo ma :angelic:

No, vraj je to to isté. Je tam iba niečo doplnené z HoMe a niečo trochu pozmenené, ale čítala som už aj také, že 95% knihy je identických s NP.

Jo a o čom hovoríš, je recenzia na samotný dej + vonkajší výzor vydania prekladu. Recenzia prekladu sa nedá robiť bez originálu. To som videla v ramaxoch :tongue:



Btw. toto je sranda? Či o tom vážne uvažujú alebo je to zase nejaký ironický článok?
http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=19929
« Last Edit: April 19, 2007, 11:19:18 am by Ramgad »
Logged
Pages: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12   Go Up
 

Page created in 0.066 seconds with 18 queries.