Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

:drink: STretko v Košiciach bude, keď sa dohodneme. Ďalšie detaily nájdete v príslušnej téme. :saruman: :nazgul: :eye: :balrog: :orc: :urukhai:

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.  (Read 9781 times)

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #12 on: June 24, 2009, 05:32:49 pm »

Svatoplukovi, tak to v polke zavriem s tym, ze no pekne, nevie byt originalny, a tak vybera pribeh malickej krajiny ktory malokto pozna

Tretina Europy... (No mozno som prehnal stvrtina... Rozhodne nie malicka krajina)
Ale inak Jakubisko nam ide tocit film o Svatoplukovi. A musim povedat, ze sa bojim. Svatopluk si pyta historicky velkofilm, ale nie od Jakubiska. Snad to nespotvori. Zaciatok sa udajne ma odohravat pred rokom 3000 nasho letopoctu, ano fakt sa bojim...
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Evika

  • Posts: 23
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #11 on: June 24, 2009, 01:32:31 pm »

No neviem ci ich potesi to, ze niekto "vykradol" ich mytologiu a vydava ju pod svojim menom ako novy pribeh ... Podobne ako s tym Svatoplukom ...

ale v podstate je uz asi aj dost tazke vymysliet nieco dobre a originalne ... vsak aj Pratchett len kopiruje zname prvky a dava ich do "veselej" fantasy podoby ...
« Last Edit: June 24, 2009, 01:35:35 pm by Evika »
Logged

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #10 on: May 20, 2008, 07:51:39 pm »

Ano, Tolkien sa inspiroval mnohymi kuskami diel a netajil sa tym, spajal ich originalne, opakoval tie prvky, ktore sa natoricky opakuju v kazdej mytologii...

Ale keby C.S.Lewis (okrem toho ze nevie pisat ani spolovice tak dobre ako JRRT) napisal nieco na osnove pribehu o Svatoplukovi, tak to v polke zavriem s tym, ze no pekne, nevie byt originalny, a tak vybera pribeh malickej krajiny ktory malokto pozna

Napriklad ma dost sklamalo, ze casa a drak, ta cast z hobita ktoru som zboznovala, je z Beowulfa.
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #9 on: May 20, 2008, 06:08:25 pm »

on toho zobral aj z kalevaly aj z eddy dost vela.

Trufam si povedat taky kacirsky nazor (prosim nekamenujte ma! >:D ), ze JRRT pozberal desiatky mytologickych pribehov a poskladal z nich pribehy nove. Nartsky epos, Kalevala, Starsia aj mladsia Edda, a dalsie. Zo vsetkeho najdeme kusok v jeho dielach. On bol velkym znalcom mytologie. Hlavne europskej, takze sa nie je co divit.


Ale na druhej strane to je aj dobre. Citatela, napr. z finska to uputa a zaujme. Drviva vacsina finov citala kalevalu. Dokonca maju aj den kalevaly ako statny sviatok. Ak si potom taky citatel precita napr. hurinove deti a najde tam skoro rovnaky pribeh ako v svojom narodnom epose, tak je to prenho potesujuce, ze sa aj ine narody nechavaju inspirovat dielami jeho predkov. Je to to iste, ako keby C.S.Lewis postavil svoju Narniu na osnove pribehu o svatoplukovi :)
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #8 on: May 20, 2008, 05:55:44 pm »

Starsia je vo versoch.

Ja vam popravde neviem, ze ci je to plus, ze Tolkien vzal motiv z Kalevaly.
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #7 on: May 20, 2008, 05:11:22 pm »

nechaj tak. pohladam vo svojom exemplari doma cez vikend...
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #6 on: May 20, 2008, 05:09:03 pm »

neviem musela by som sa kuknut...
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #5 on: May 20, 2008, 04:12:11 pm »

Viem. Poznam. To je z Eddy. Len teraz neviem, z ktorej, lebo som to cital uz davnejsie. Z mladsej alebo starsej?
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #4 on: May 20, 2008, 04:03:37 pm »

precitaj si spev Voluspa... tam najdes seckych trpaslikov ;)
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #3 on: May 20, 2008, 03:39:24 pm »

Ked budes citat Kalevalu, tak si porovnaj Kullervov pribeh (myslim, ze to su spevy 31-36) s hurinovymi detmi a budes prekvapkana...

Ja ked som cital Eddu a potom silmarillion, tak som bol tiez poriadne prekvapkany, lebo Take nahodne vybrate meno ako Gandalfr malo dost vela spolocne s Gandalfom z PP :)
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #2 on: May 20, 2008, 03:24:04 pm »

kalevalu som este necitala ale par veci s Eddy uz hej a je uzasnaaaaa ;)
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Aiwendill

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 207
  • povaľač
Severske kraje a ich mytologia: Kalevala, Edda a dalsie.
« Reply #1 on: May 20, 2008, 03:19:45 pm »

Co si myslite o severskej mytologii??

Z takej kalevaly a jej spevov cerpal aj JRRT ked tvoril turinov pribeh a to uz je co povedat.

A edda je este lepsia (aspon podla mna). Boje medzi Asmi, Vanmi a inou "havedou" su celkom zaujimave. Obcas dokonca zaujimavejsie ako vecne rozhadani bohovia grecka ci nepochopitelni bohovia egypta a babylonie...
Logged
SFaF komunita musí spolupracovať. Môžem mať k tomu milión výhrad, ale stále nám ide o rovnakú vec.
...
SFaF komunita sa musí rozširovať a to nedosiahneme tak, že si každý budeme hrabať na vlastnom piesočku.
Pages: [1]   Go Up
 

Page created in 0.151 seconds with 22 queries.