Forum Arda.sk

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

:oznam: Začína sa pripravovať Zasadanie Senátu ST. Hlasovanie o dátume a predbežnú agendu nájdu Senátori v príslušnej téme. :saruman: :galadriel: :gandalf:

Pages: 1 [2] 3   Go Down

Author Topic: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov  (Read 22483 times)

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #29 on: January 16, 2008, 08:56:34 pm »

najblizsie cestou domov ;-)

... a ako casto a kde sa ti dvaja videli pocas dalsich 70 rokov... ktozehovie (uvidime v Hobbitovi 2 od PJ :-D)
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #28 on: January 16, 2008, 04:47:58 pm »

Ale myslite, ze vtedy Bilbo skladal basne, ktore by nielen ze boli tak dobre, ale este by aj rozpravali o Aragornovom osude, a dokonca by ich niekomu ukazal...? Ved kolko boli oni dokopy v Roklinke? A kedy tam najblizsie zavital?
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #27 on: January 16, 2008, 03:28:29 pm »

neviem... veta "jsem Aragorn a ty verše patří k onomu menu" naznačuje, že je to fest dávno... otázne je, či to pre aragorna môže byť to isté ako "od vtedy čo som mal 10 a k Elrondovi do rolklinky došla partia 13 pajzlov, hobit a gandalf"...

... mne sa to zdá možné. aj keď kúsok divne vyjadrené (ja by som sa o veci, co sa stala ked som mal 10 podobne nevyjadril.... ale uvidíme, keď budem mať 88 :-P)
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #26 on: January 16, 2008, 03:17:07 pm »

Kokos mne to nedáva spať (teda nespím preto, že sa učím, ale aj tak)

asi som to nepochopila správne a ten môj predošlý príspevok bol trochu odveci, ale... vylučuje sa Aragornovo a Bilbovo tvrdenie? Nemôže to byť proste eee konjunkcia? :smile:
Logged

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #25 on: January 14, 2008, 08:09:39 pm »

1) Bilbo bol starý a už sa nepamätal presne / zveličoval / upravil, ako sa mu páčilo

2) Aragorn sa nestretol s Bilbom inokedy? Napríklad keď sa Aragorn hral na hraničiara? Bilbo mu zložil básničku, Argiemu sa zapáčila a začal ju všade recitovať :D


Alebo som úplne mimo?  :pardon:
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #24 on: January 14, 2008, 08:05:14 pm »

Od včerajšieho kvízu na TolkienCone dumám nad otázkou "ktorú báseň zložil Bilbo pre Aragorna". Odpoveď bola to o zlate, čo sa neblyští, atď...

ALE

Aragorn v Hôrke hovoril, že sa tá báseň spája s jeho menom oddávna. Bilbo však v Roklinke tvrdil, že ju zložil sám vtedy, keď mu Aragorn povedal svoj príbeh. Tak ako to teda poďľa vás je?

Aragorn je o 41 rokov mladší od Bilba, v čase Hobita mal 10 rokov... žeby sa stretli už vtedy niekedy? (Aragorn bol od dvoch rokov v Roklinke)...
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Boromir

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 501
  • Temný pán 13/6 (Čo sa budem pretvarovať)
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #23 on: January 08, 2008, 06:49:11 pm »

To nudny som prehnal. Hej ani ja ho nepovazujem za nudneho. Vo filme sa mi pacil - v director's cut mu podla mna bolo hadam venovane este viac priestoru ako v knihe. Jasne to co bolo v obycajne kino verzii bola muka. Ale v tej rozsirenej, bolo vsetko co si povedala. A este naviac konflikt medzi povinnostou voci otcovi a k tomu co povazoval za spravne. Preto sa mi narozdiel od ostatnich ludi pacilo, ze nepustil hned Froda so Samom. Ale az potom, ked naozaj videl o co ide a zistil, ze prsten je v spravnych rukach (hm, zly vyraz, lebo dolezitu ulohu v tom zohral Sam) a na spravnej ceste. A navyse scena v dvojke po dobyti Osgiliathu, kde bolo pekne ukazane, ze nielen Faramir mal rad svojho brata, ale bolo to aj naopak. Lenze Boromir bol od malicka vychovavany ako buduci spravca a preto v nom nakoniec zvitazila povinnost spravat sa v prospech svojho otca a Gondoru.

PS: Inak minule pri pive sme sa rozpravali s Frenkym. On teraz cita Pana Prstenov. Povedal, ze jemu sa knizny Boromir paci ovela menej ako filmovy. Nieco v tom zmysle, ze knizny je obycajny drtic bez rozumu. Som si len tak spomenul, ze tesne potom ako bolo Spolocenstvo v kinach, sme s vela ludmi zhodnotili, ze ten filmovy bol velmi charizmaticky, a ze tak nejak sme si predstavovali Aragorna. Teraz pocase, ked uz mam ako Aragorna vsugerovaneho Mortensena sa mi az tak velmi nezda, ale mozno vtedy ten cerstvy dojem mal nieco do seba.
« Last Edit: January 09, 2008, 09:18:56 pm by Boromir »
Logged
Haluzné nápisy na tričká.

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #22 on: January 08, 2008, 06:12:19 pm »

Neda mi nereagovat na Boromira ;) len som nechcela zacat rozoberat v zaujimavych linkoch ani zakladat novu temu. To video, ktore si postol, bolo velmi krasne :)

Ale aky nudny Faramir?:)
Myslim, ze Boromir ako bol vykresleny nemal velmi casu vzbudit moju doveru a sympatie, pri prvom citani, aj ked ho samozrejme mam rada a je to velmi zaujimava postava. Faramir vsak do pribehu vkracal... celkom iny, ako ostatni. S inymi ambiciami (netuzil po moci...), inymi prioritami, pohladom na svet. Uz len to, ze svojmu bratovi nezavidi, a predsa sa ho snazi pred otcom nahradit, ked vidi, ze to potrebeje... pripada mi tisic krat realnejsi a ludskejsi ako velky hrdina Aragorn, ktory sa blysne za kazdych okolnosti.

A teda vobec sa mi nepacilo, co s nim spravili vo filme ???
« Last Edit: January 08, 2008, 06:34:40 pm by Lothmíril »
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Nenwen

  • Priatelia ST
  • *
  • Posts: 2 742
  • Untouchable
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #21 on: May 09, 2007, 04:54:40 pm »

Ramgad > to je uplne super  :D
Logged
All dogs have four legs.
My cat has four legs.
Therefore my dog is a cat.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #20 on: May 09, 2007, 04:51:34 pm »

Nachádzam samé zabudnuté veci. Aha čo tentokrát (napísala som to pred posledným IstroConom na members):

10 príznakov závislosti od Pána prsteňov:

1. Keď počuješ LEGO, automaticky doplníš LAS.
2. Keď ideš okolo klenotníctva, začneš hovoriť "môj miláššik".
3. Nosíš na ruke obyčajný zlatý prsteň a tváriš sa, že si neviditeľný.
4. Rodokmeň Froda Pytlíka poznáš odpredu aj odzadu, ale nevieš si spomenúť, ako sa volá tvoja vlastná babka.
5. V bazéne čudne hádzeš rukami a kričíš "Mňam mňam rybišky".
6. Potajomky si naťahuješ končeky uší, aby boli špicaté.
7. Každé ráno čumíš do umývadla plného vody a prikazuješ mu, aby ti zjavilo budúcnosť.
8. Keď uvidíš farára, skríkneš "nazgúl" a s revom bežíš preč.
9. Mladšieho súrodenca prezlečieš za orka a s výkrikmi "Elendil, Elendil" ho naháňaš s dreveným mečom po byte.
10. Tvoj pes sa ťa bojí odvtedy, čo si naňho skríkol "Noro lim, Asfaloth!" a vysadol naň.


Omg tráááápne :D A tie Mňam mňam rybišky som naozaj robila v mori. OMG  :boast:
Logged

Shadow

  • Ujo
  • The Administrator
  • *****
  • Posts: 1 971
  • Inkvizítor
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #19 on: May 06, 2007, 05:53:15 pm »

Apage Brutovia, toto nieje pokec o gramatike
Logged
Bringing chaos to Your lives since 1983

Važte si piva, křesťané, až dojde, zlý čas nastane

"Věk nepřináší moudrost, Bene, ale dodává ti rozhled… a nejsmutnější, co můžeš z té výšky vidět, jsou – v dáli za tebou – pokušení, kterým jsi odolal. Já vidím ta svá… ale ani jedno z nich nedosahuje tak kolosálních rozměrů!"

Lothmíril

  • Členovia ST
  • ***
  • Posts: 4 400
  • Keeper of the flame
    • SlavCon 2012
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #18 on: May 06, 2007, 05:37:11 pm »

ee ono dub v genitive je dvojtvar -a -u.
osobne riesim vecnu dilemmu so slovom pas.... objat niekoho okolo pasa alebo okolo pasu? akonahle medzi to vlozim nejake slovo, napr pridavne meno, ja neviem utly pas, tak znie lepsie druha moznost...
Logged
"If anything appears too easy: Question it.
If anything appears too hard: Challenge it."

Frederico Hewitt Cruz, 9th November 2007

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #17 on: May 05, 2007, 10:55:46 pm »

Hej, ja viem, že lokál. Ide o to, že samotný DUB ma v genitíve (od) dub-A, ale ostatné substantíva skloňované podľa vzoru DUB majú v genitíve (od) vlak-U... takže som nesprávne určila vzor => predpokladala som, že vietor - od vetrA... povedala som si, že podľa DUB sa nebude skloňovať, lebo tam je v genitíve U a tak som tam napchala STROJ ako jediný možný vzor a už to išlo...

 :D :D :D :D
Logged

Eruantalon

  • Grammarhauptsturmführer
  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 8 472
  • Hraničiar
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #16 on: May 05, 2007, 10:29:42 pm »

Ram: ale my sa bavíme o lokáli, nie o genitíve... ;-)
Logged
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.
Say NO! to Láthspell.
Dobrá nálada nevyrieši vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že sa oplatí udržať si ju.

Ramgad

  • Biela Rada
  • *****
  • Posts: 3 819
  • Najkrajšia elfská princezná Daguška
    • Ramgad.Tolkien.sk
Re: Tolkien, J. R. R. - Pán Prsteňov
« Reply #15 on: April 30, 2007, 06:42:54 pm »

Ako teraz čítam toho PP, tak stále viac ma zaráža, ako často JRRT naozaj použil slová ako "východ" a "západ" v zjednodušenom zmysle, že východ zlý, západ dobrý. Pôvodne som to aj chcela počítať... ale ehm viete, keď vám zrazu ubieha dej... a rozhodne takéto kontrasty nepoužíva ani medzi severom a juhom.

Ale čo som chcela tým povedať, že naozaj sa nečudujem tým komunistom, že v tom videli bakanú knihu. Samé hlášky o smradlavom východe a fantastickom západe, no nenasrali by vás byť nimi? Napríklad toto z Dvoch veží (keď zomrel Boromir a oni mu spievali pieseň o severnom, západnom a južnom vetre):

Quote
"Východný vietor ste nechali mne," povedal Gimli, "ale ja o ňom nebudem nič spievať."
"To je tiež správne," povedal Aragorn. "V Minas Tirith východný vietor trpia, ale nepýtajú sa ho na noviny..."

Alebo už neviem kde, preto necitujem, bolo, že východný vietor prináša skazený vzduch alebo niečo v tom zmysle...

Corrected by Učiteľka slovenčiny


Eru si si istý? Hľadala som to aj v KSSJ pred tým, než som to som postla, aj sestru som vyspovedala a povedala, že je to stroj... ???
EDIT: genitív vetra, nom. pl. vetry... aha dub, zabudla som, že má výnimku v gen. sg... idem do kúta a už odtiaľ nevyleziem :-[
« Last Edit: April 30, 2007, 11:02:35 pm by Ramgad »
Logged
Pages: 1 [2] 3   Go Up
 

Page created in 0.097 seconds with 22 queries.